УС Опен

Ѓоковиќ со еден загубен сет го почна настапот на УС Опен

Новак Ѓоковиќ имаше убедлив старт на УС Опен иако загуби еден сет од Данецот, Холгер Руне кој е 145. на АТП листата. 

Новак Ѓоковиќ цели кон освојување на сите грен слем турнири оваа година, за тоа да го направи му недостасува само уште трофејот на УС Опен.
 
Синоќа Ѓоковиќ убедливо го почна настапот иако загугби еден сет од Данецот, Руне.
 
Србинот првиот сет го доби со 6-1, а потоа загуби во тајбрејк 6-7 (5-7), следните два ги доби лесно со 6-2 и 6-1.
 
Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра против Холанѓанецот, Талон Гриекспур кој направи изненадување откако со 3-2 го победи Штруф.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе