Австралија опен

Ѓоковиќ се најде на официјалниот список за Австралија опен

Српската тениска икона, Новак Ѓоковиќ се најде на списокот на учесници за првиот грен-слем турнир во новата година, Австралија опен. 

Претходно на Ѓоковиќ му беше укината забраната за влез во Австралија, по што стана јасно дека тој ќе може да учествува на големиот турнир.
 
Ѓоковиќ е петти на листата, пред него се Алкараз, Надал, Руд и Циципас, зад него Оже-Алиасим, Медведев, Рубљов, Фриц и Хуркач. Тоа е истиот редослед од актуелната АТП табела.
 
Српскиот тенисер не настапи на минатиот турнир, австралиските власти со помош на нивниот суд го избркаа од земјата поради прекршување на ковид протоколите. Можеби тоа ќе биде дополнителна мотивација за Ноле по 10. пат да го крене трофејот на Австралија опен.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе