Вимблдон

Ѓоковиќ се избори за рекордно 32-ро грен-слем финале и закажа дуел со Кирјос

Новак Ѓоковиќ со 3-1 во сетови го совлада Камерон Нори и се избори за рекордно 32-ро грен-слем финале, Србинот против Ник Кирјос ќе се бори за 7-ма титула на Вимблдон.

Новак Ѓоковиќ му даде сет предност на Камерон Нори, па му покажа кој е кој. Домашниот тенисер одлично го отвори мечот, првиот сет го доби со 2-6 и најави возбудливо полуфинале.

Сепак, Србинот драстично го подигна нивото во продолжението од мечот, ги доби следните три сета (6-2, 6-3, 6-4) и се избори за рекордно 32-ро грен-слем финале.

За противник ќе го има контроверзниот Ник Кирјос, кој без борба оди во финалето откако Рафаел Надел го предаде мечот поради повреда.

Доколку Новак Ѓоковиќ триумфира во недела, тоа ќе биде негова 7-ма титула на Вимблдон, односно 21-ва грен-слем титула.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе