Ролан Гарос

Ѓоковиќ против Циципас во полуфиналето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ го загуби првиот сет на овогодинешниот Ролан Гарос но го помина Карењо Буста за пласман во полуфиналето каде ќе игра против Стефанос Циципас кој беше подобар од Рублев. 

Карењо Буста му пружи поголем отпор од претходните противници на Новак Ѓоковиќ, но српскиот тенисер ја оствари задачата и се пласираше во полуфиналето.
 
Ѓоковиќ го загуби првиот сет со 6-4, но потоа го крена нивото ги доби следните три со 6-2, 6-3 и 6-4 и се пласираше меѓу четирите најдобри.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против грчкиот тенисер Циципас кој со 3-0 во сетови го доби Рублев, 7-5, 6-2 и 6-3.
 
Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Надал и Шварцман.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе