Вимблдон

Ѓоковиќ продолжува со одличните партии, денеска настрада Кецмановиќ

Новак Ѓоковиќ имаше ново маестрално издание на Вимблдон и со 3-0 во сетови (6-0, 6-3 и 6-4) го совлада неговиот сонародник Миомир Кецмановиќ.

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 4. коло на Вимблдон, Србинот за помалку од два часа славеше во пресметката со сонародникот Миомир Кецмановиќ. 

Популарниот Ноле имаше ново маестрално издание и првиот сет го доби со 6-0. 

Вториот сет му припадна на Новак Ѓоковиќ со 6-3, додека Миомир Кецмановиќ најмногу отпор пружи во третиот сет, кога успеа да му земе еден сервис на противникот и да донесе малку возбуда, но немаше сили за поголемо изненадување. 

Новак Ѓоковиќ во следното коло ќе игра против Тим ван Ријтховен, кој беше подобар од Басилашвили со 3-0 во сетови.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе