Вимблдон

Ѓоковиќ продолжува со одличните партии, денеска настрада Кецмановиќ

Новак Ѓоковиќ имаше ново маестрално издание на Вимблдон и со 3-0 во сетови (6-0, 6-3 и 6-4) го совлада неговиот сонародник Миомир Кецмановиќ.

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 4. коло на Вимблдон, Србинот за помалку од два часа славеше во пресметката со сонародникот Миомир Кецмановиќ. 

Популарниот Ноле имаше ново маестрално издание и првиот сет го доби со 6-0. 

Вториот сет му припадна на Новак Ѓоковиќ со 6-3, додека Миомир Кецмановиќ најмногу отпор пружи во третиот сет, кога успеа да му земе еден сервис на противникот и да донесе малку возбуда, но немаше сили за поголемо изненадување. 

Новак Ѓоковиќ во следното коло ќе игра против Тим ван Ријтховен, кој беше подобар од Басилашвили со 3-0 во сетови.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе