УС Опен

Ѓоковиќ: Не испишав историја, но срцето ми е полно

Новак Ѓоковиќ беше видно разочаран по поразот од Данил Медведев, но собра сили да даде кратка изјава. 

За Ѓоковиќ синоќешното финале беше еден од најзначајните мечеви во кариерата, но не успеа да го победи Медведев кој се покажа во фантастично издание.
 
На Ѓоковќ му беше тешко по поразот, плачеше, не зборуваше многу, а и задолжителниот говор му беше краток.
 
„Честитки за Медведев, никој повеќе од него не го заслужи трофејот. Не испишав историја, но си заминувам среќен. Срцето ми е полно поради поддршката од трибините. Ме направивте најсреќен човек на светот", изјави Ѓоковиќ.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе