УС Опен

Ѓоковиќ му се одмазди на Зверев и дојде на чекор до успех што никој не го направил во последните 52 години

Новак Ѓоковиќ со 3-2 (4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2) во сетови го совлада Алесандер Зверев и се пласираше во финалето на УС Опен каде ќе игра против Данил Медведев. 

Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на УС Опен и ако победи ќе стане првиот тенисер кој ги освоил сите четири грен-слем турнири во една календарска година по Род Лејвер на кој тоа му успеа во 1969 година.
 
Дополнителен мотив за него е и тоа што ќе ја освои 21. грен-слем титула и ќе ги надмине Роџер Федерер и Рафаел Надал.
 
Ова е вкупно 31. грен-слем финале со што го изедначи рекордот на Роџер Федерер.
 
Победата над Зверев во полуфиналето претставува и одмазда за поразот на Олимписките игри.
 
Што се однесува до мечот, Зверев почна подобро, го доби првиот сет со 6-4, но следните два му припаднаа на Ѓоковиќ со 6-2 и 6-4.
 
Зверев успеа да изедначи на 2-2 откако четвртиот сет го доби со 6-4, но во решавачкиот петти сет Ѓоковиќ беше подобар со 6-2 и го доби мечот со 3-2 во сетови.
 
Во финалето ќе игра со Медведев кој го победи Оже Алиасим со 3-0 (6-4, 7-5 и 6-2).
 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе