АТП Мастерс Рим

Ѓоковиќ лесно го победи Вавринка и се пласираше во четвртфиналето во Рим

Новак Ѓоковиќ со четири загубени гејма го совлада Стен Вавринка за пласман меѓу осумте најдобри на АТП мастерсот во Рим. 

Српскиот тениски ас, немаше проблеми со Вавринка, двата сета ги доби со идентични 6-2. 
 
Во четвртфиналето ќе игра против Оже-Алиасим кој со 6-3 и 6-2 беше подобар од Џирон.
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе