Ролан Гарос

Ѓоковиќ и Надал можат да се сретнат во четвртиналето на Ролан Гарос

Денеска беше извршена ждрепката за престојниот грен-слем турнир Ролан Гарос, а таа вели дека Ѓоковиќ и Надал може да имаат средба во четвртфиналето. 

Доколку ги победат своите противници до четвртфиналето, еден од Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал нема да стигне до полуфиналето бидејќи ќе имаат меѓусебна пресметка за влез меѓу најдобрите четири.
 
Ѓоковиќ турнирот ќе го започне со дуел против Јошихито Нишиока од Јапонија, а пак Рафаел Надал ќе игра против Џордан Томпсон.
 
Ако нема изненадувања, тешко е да ги нема, покрај Ѓоковиќ - Надал, во четвртфиналето би играле Зверев - Алкараз, Руд - Циципас и Рубљов - Медведев. 

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе