АТП завршен турнир Торино

Ѓоковиќ го победи Руд и по шести пат го освои завршниот АТП турнир (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ за час и половина со 2-0 во сетови го совлада Каспер Руд и по шести пат во кариерата го освои завршниот АТП турнир, овојпат тој се играше во Торино. 

И во првиот и во вториот сет Новак Ѓоковиќ доби по еден брејк, а не загуби ниту еден гејм на свој сервис. Првиот сет го доби со 7-5, вториот со 6-3.
 
Србинот стана првиот тенисер кој во три декади го освојувал завршниот турир, тој беше шампион во 2008, 2012, 2013, 2014, 2015 и сега 2022.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе