АТП финале Торино

Ѓоковиќ фуриозно, со само три загубени гејма го победи Нори

Новак Ѓоковиќ на перфектен начин го заврши настапот во „зелената група“ на завршниот АТП турнир во Торино откако со 2-0 го совлада Камерун Нори. 

Со три победи од три меча, Ѓоковиќ како првопласиран оди во полуфиналето на завршниот турнир во Торино.
 
Денеска негова жртва беше Камерун Нори кој успеа да освои само три гејма. Ѓоковиќ првиот сет го доби со 6-2, вториот со 6-1.
 
Втор од оваа група кој оди во полуфиналето е Каспер Руд кој денеска со 2-1 во сетови го совлада Рублев и го освои второто место.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра со Зверев, а Руд со Медведев.

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе