АТП МОНТЕ КАРЛО

Ѓоковиќ елиминиран во четвртфиналето во Монте Карло, Гофан ја забележа првата победа над Србинот

Новак Ѓоковиќ го заврши настапот на мастерсот во Монте Карло, Србинот попладнево загуби со 2-1 во четвртфиналето против Давид Гофан од Белгија

Проблематичната сезона на Новак Ѓоковиќ продолжува, рекетот број 2 загуби во четвртфиналето во Монте Карло.

Попладнево, Давид Гофан ја забележа првата победа над Србинот и приреди нова сензација на мастерсот во малото кнежество.

Гофан одлично го започна првиот сет, направи два брејка и го доби со 6-2.

Новак Ѓоковиќ потоа го подигна нивото на игра и го реши вториот сет во своја корист со 3-6.

Во последниот сет, имаше голема борба во која Ѓоковиќ спаси четири меч топки на противникот, но на крајот Гофан стигна до 7-5 за прв трумф во дуелите со Србинот.

Давид Гофан во полуфиналето ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Рафаел Надал и Диего Шварцман.

Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Алберт Рамос Вињолас и Лука Пуј.

Спортските објекти што се изградени со буџетски пари не смеат да бидат извор за заработувачка што ќе заврши во приватни џебови, ниту пак инструмент за манипулација на граѓаните и ширење на клиентелизмот.

повеќе

Политичките кризи, регионалните тензии и влошувањето на демократијата покажуваат дека постои зголемен ризик од конфликт и нестабилност на Балканот.

повеќе

Колумната е објавена на 25 септември 2010 година во весникот „Време“.

повеќе