Вимблдон

Ѓоковиќ дојде до 80. победа на Вимблдон и постави нов рекорд

Новак Ѓоковиќ со победа од 3-1 (6-3, 3-6, 6-3 и 6-4) во сетови над Сунво Квон од Јужна Кореја го стартуваше Вимблдон, српскиот тенисер постави и нов рекорд. 

Квон успеа да му пружи солиден отпор на Ѓоковиќ, одигра одличен меч, но српскиот тенисер ја оствари целта и се пласира во следното коло.
 
За Ѓоковиќ ова беше 80. победа на Вимблдон. Тој стана првиот тенисер во историјата со 80+ победи на сите четири грен-слем турнири.
 
Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Кокинакис и Мајчарзак. 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе