АТП Рим

Ѓоковиќ без загубен сет го освои Рим за рекордна 38-ма Мастерс титула

Новак Ѓоковиќ го совлада Стефанос Циципас во финалето со 2-0 и без загубен сет стигна до титулата на Мастерсот во Рим.

Откако вчера дојде до историската 1.000-та победа во кареирата и го завери првото место на АТП листата, Новак Ѓоковиќ денеска стигна до рекордната 38-ма Мастерс титула.

Србинот го победи Стефанос Циципас во финалето во Рим со 2-0 во сетови и покажа дека е во одлична форма пред Ролан Гарос.

Популарниот Ноле, во првиот сет го „збриша“ противникот со 6-0, а во вториот покажа голема ментална сила и од 5-2, се врати и преку тајбрејк  стигна до 7-6.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе