АТП Мастерс Париз

Ѓоковиќ без проблеми до полуфиналето во Париз, загуби само три гејма од Мусети

Новак Ѓоковиќ за еден част и 15 минути го совлада Лоренцо Мусети и се пласира во полуфиналето на турнирот во Париз. 

Ѓоковиќ експресно со 6-0 го доби првиот сет, во вториот Италијанецот освои три гејма, беше 6-3 за Србинот.
 
Ѓоковиќ во полуфиналето ќе игра со победникот од дуелот меѓу Циципас и Пол.
 
Во другото полуфинале ќе играат Оже Алиасим кој со 2-0 (6-1, 6-4) го победи Тиафо и Руне кој го помина Алкараз, Шпанецот го предаде мечот.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе