Ролан Гарос

Ѓоковиќ без мака го помина Шварцман и се пласира во четвртфиналето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ без загубен сет ја помина и осминафиналната пречка на Ролан Гарос откако со убедливи 3-0 го совлада Диего Шварцман. 

Ѓоковиќ загуби само седум гејма. Првиот сет го доби со 6-1, а следните два со по 6-3.
 
Во четвртфиналето Ѓоковиќ ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Оже Алиасим и Рафаел Надал.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе