Олимписки игри

Георгиевски се врати во Скопје: Овој успех не е само за мене, овој успех е за целата Македонија (ВИДЕО)

Освојувачот на сребрениот медал во теквондо на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски се врати во Македонија. 

Георгиевски свечено беше пречекан на аердромот во Скопје од директкорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, од неговите клупски колеги и стотици навивачи кои дојдоа да го поздрават.

„Ви благодарам на сите што дојдовте тука за мене, да ми дадете поддршка. Мило ми и што сте во вака голем број. Уморни сме, имавме три летови досега, патувавме многу време. Ве поканувам да дојдете сите вечер на плоштадот да го прославиме овој успех затоа што тој не е само за мене, овој успех е за асите во Македонија. Почнаа емоции да работат кај мене кога ве гледам во толку голем број“, рече Георгиевски.
 
Потоа качен на отворен автобус тргна кон центарот на градот. Најдобриот македонски олимпиец денеска во 19:30 часот на плоштадот Македонија ќе има пречек на кој се очекува да дојдат голем број на фанови кои ќе сакаат да го поздрават неговиот успех.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе