Ролан Гарос

19-годишен тенисер го елиминираше Циципас од Ролан Гарос

Големо изненадување се случи денеска на Ролан Гарос, Стефанос Циципас загуби од данскиот тенисер Холгер Руне. 

19-годишниот тенисер Руне, кој е 40. на АТП листата успеа да го елиминира Стефанос Циципас откако го победи со 3-1 во сетови.
 
Руне го доби првиот сет со 7-5, а вториот му припадна на Циципас со 6-3 за израмнување на 1-1 во сетови. Третиот и четвртиот ги доби младиот Данец со 6-3 и 6-4.
 
Руне стана првиот дански тенисер кој стигнал до четвртфиналето на Ролан Гарос, а таму ќе игра поротив Каспер Руд од Норвешка кој денеска во четири сета го победи Хуркач.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе