Ролан Гарос

13. финале за Надал на Ролан Гарос, четврто по ред

Рафаел Надал се пласираше во финалето на Ролан Гарос откако со 3-0 во сетови го победи Диего Шварцман. 

Рафал Надал 13. пат ќе игра во големото финале на Ролан Гарос, таму се пласира четврти пат по ред откако денеска го совлада Диего Шварцман релативно лесно, во три сета.
 
Надал првите два сета ги доби со 6-3, а во третиот се играше тајбрејк кој шпанецот го доби перфектно со 7-0.
 
„Кралот на земја“ во финалето ќе игра со подобриот од мечот меѓу Ѓоковиќ и Циципас.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе