Други спортови

Хрватска со 2-1 во партии го доби големото тениско дерби против Србија и се пласираше во финалето на Дејвис купот.

03 Декември 2021 - 22:37

Со четири сребрени и две бронзени медали се закитија каратистите на клубот „Макпетрол“ на Балканското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори што викендов се одржа во Риека.

29 Ноември 2021 - 21:27

Македонските пливачки клубови покренаа иницијатива за смена на Александар Маленко од позицијата претседател на Националната пливачка федерација на Македонија со оглед на тоа дека неговиот четиригодишен мандат е истечен.

25 Ноември 2021 - 16:59

Луис Хамилтон победи на ГН на Катар и ја намали предноста на Макс Верстапен на 8 бодови, Фернандо Алонсо за прв пат по 2014 година, обезбеди место на пиедесталот.

21 Ноември 2021 - 17:06

Голем пех за Макс Верстапен пред почетокот на ГН на Катар, Холанѓанецот е казнет со пет места поради тоа што не забавил на соодветен начин кога на патеката имало двојни жолти знамиња па возачот на Ред Бул ќе стартува како седми.

21 Ноември 2021 - 14:33

Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови го загуби полуфиналето од Александер Зверев кој за големиот пехар во Торино ќе се бори против Данил Медведев.

20 Ноември 2021 - 23:53

Луис Хамилтон ја збриша конкуренцијата во квалификациите за ГН на Катар, Британецот стигна до пол-позиција со предност од речиси половина секунда во однос на Макс Верстапен.

20 Ноември 2021 - 19:32

Најдобриот македонски каратист, Емил Павлов се враќа со сребро од Светското првенство во Дубаи.

20 Ноември 2021 - 16:41

Новак Ѓоковиќ на перфектен начин го заврши настапот во „зелената група“ на завршниот АТП турнир во Торино откако со 2-0 го совлада Камерун Нори.

19 Ноември 2021 - 22:36

Македонската репрезентација во Кантер страјка го освои Светското првенство во оваа игра кое се одржуваше во Израел откако во финалето го совладавме тимот на Романија.

18 Ноември 2021 - 20:47

Новак Ѓоковиќ го доби и вториот дуел од „Зелената група“ на завршниот турнир во Торино откако лесно, со 2-0 во сетови го победи Рублев.

17 Ноември 2021 - 16:10

Македонскиот пливач Андреј Стојаноски имаше одличен настап на своето прво појавување во базенот во Гливице, Полска каде се оддржува првото Светско првенство во пливање во кратки базени за глуви.

15 Ноември 2021 - 20:24

Новак Ѓоковиќ ја оправда улогата на фаворит и лесно во два сета го совлада Каспер Руд во првото коло од завршниот АТП турнир во Торино.

15 Ноември 2021 - 15:54

Луис Хамилтон победи на ГН на Бразил, Британецот со старт од позицијата број 10 ја збриша конкуренцијата, се справи и со Макс Верстапен и славеше во Интерлагос.

14 Ноември 2021 - 22:29

Валтери Ботас е победник на спринт трката во Бразил, Финецот со одличен старт го претекна Макс Верстапен во првиот свиок и не дозволи позицијата да му биде загрозена, Луис Хамилтон имаше многу работа и претекна дури 15 болиди.

13 Ноември 2021 - 21:24

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.