Други спортови

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа со 2-0 ја победи романската тенисерка Миријам Бјанка Булгару и се пласираше во финалето на турнирот во Ираклион, Грција.

26 Ноември 2022 - 14:18

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски настапот на турнирот во Мадрид го заврши во четвртфиналето каде загуби од домашниот тенисер Хорда Санчис.

25 Ноември 2022 - 15:27

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа го помина четвртфиналето на турнирот во грчкиот град Ираклион откако во два сета беше подобра од Италијанката, Софија Рочети.

25 Ноември 2022 - 15:21

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски продолжува со одличните настапи, сега реди победи на турнирот во Мадрид, негова жртва беше и домашниот тенисер Молино.

24 Ноември 2022 - 10:59

Новак Ѓоковиќ за час и половина со 2-0 во сетови го совлада Каспер Руд и по шести пат во кариерата го освои завршниот АТП турнир, овојпат тој се играше во Торино.

20 Ноември 2022 - 21:18

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа првпат по 2019 година освои титула во сингл конкуренција.

20 Ноември 2022 - 13:31

Новак Ѓоковиќ по голема битка во два сета го победи Тејлор Фриц 2-0 (7-6 и 7-6) и се пласираше во финалето на завршниот АТП турнир во Торино.

19 Ноември 2022 - 19:43

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на завршниот АТП турнир во Торино откако со 2-0 во сетови, но со голема борба го победи Тејлор Фриц.

19 Ноември 2022 - 17:33

Паради технички причини се откажува првата трка по скали Џевахир тауер ран (Cevahir Tower Run), којашто беше планирана да се одржи утре, на 20 ноември во висококатниците на Скај сити.

19 Ноември 2022 - 12:44

Илиоски во бората за златниот медал го совлада Христо Калајџиев од Бугарија со 3-0 на Европското кик бокс првенство за сениори во Анталија, Турција.

18 Ноември 2022 - 13:01

Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер, остана без место во Формула 1 откако Хас реши да не ја продолжи соработката и да го ангажира Нико Хулкенберг.

17 Ноември 2022 - 14:40

Денеска во Неапол се одржа ждрепката за Европското првенство во одбојка на кое еден од домаќините е и Македонија.

16 Ноември 2022 - 18:57

Новак Ѓоковиќ обезбеди место во полуфиналето од завршниот АТП турнир во Торино откако со само пет загубени гејма го совлада Рубљов.

16 Ноември 2022 - 15:47

Победата на Руд над Фриц значеше елиминација за Рафаел Надал од завршниот турнир во Торино и тоа пред да се одигра последното коло.

16 Ноември 2022 - 09:22

Неколку извори пренесуваат дека новиот министер за имиграција на Австралија ќе ја укине тригодишната забрана за влез на Новак Ѓоковиќ, па Србинот ќе може да настапи во Мелбурн на почетокот од 2023 година.

15 Ноември 2022 - 10:56

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.