Други спортови

Македонија отпатува со шест репрезентативци, а се врати со два златни и два сребрени медали од меѓународниот турнир во граплинг „Еј-ди-си-си Србија 2021“. 

12 Април 2021 - 17:00

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата „Дописниот шах во Македонија“ од Љубомир Хаџи-Манев, шаховски ФИДЕ мајстор. Монографијата што сведочи за големите успеси на македонските дописни шахисти до осамостојувањето на државата е објавена со поддршка на Министерството за култура, како проект од национален интерес од областа на издавачката дејност за 2021 година.

08 Април 2021 - 12:11

На терените на Маврово, секоја година, традиционално се одржува Аматерскиот хуманитарен велеслалом (АХВМ). Оваа година поради пандемијата велеслаломот нема да се одржи, но Ресорт Маврово најавува дека ќе продолжи со хуманоста.

31 Март 2021 - 12:38

Пливачот на Вардар 2018, Евгениј Поп Ацев и пливачката на Нептун, Јана Костадиновска се победници на Летното национално првенство во далечинско пливање. 

30 Март 2021 - 19:04

Викендов, 27.03.2021 година, во Скопје, во салата Борис Трајковски, се одржа државното првенство во карате за сениор(к)и, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати.   

29 Март 2021 - 14:52

Френсис Нгану е нов шампион во тешка категорија во УФЦ откако со доминантен перформанс и нокаут на почетокот од втората рунда го победи Стипе Миочиќ. 

28 Март 2021 - 10:45

Макс Верстапен ја освои пол-позицијата на првата трка во Формула 1 оваа сезона, Хамилтон ќе стартува до него. 

27 Март 2021 - 18:14

Легендарниот македонски борач, освојувач на олимписко злато, Шабан Трстена, апелира до власта да ги награди лекарите за сето тоа што го прават во битката со коронавирусот. 

26 Март 2021 - 11:54

Норвешкиот ски-скокач Даниел Андре Танде имаше страшен пад на скокалницата на Планица во Словенија по што веднаш беше пренесен во болница. 

25 Март 2021 - 19:47

Поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Дејан Ловрен влезе во рингот на борба против Мирко Филиповиќ Кро Кап.

21 Март 2021 - 10:57

Хабин Нурмагомедов нема да се врати во октагонот, денеска пристигна потврда дека Русинот и официјално оди во пензија и кариерата ја завршува со скор од 29-0.

19 Март 2021 - 10:27

Тажни вести пристигнуваат од Русија, 19 годишниот хокеар Тимур Фајзутдинов го загуби животот откако пред четири дена со пак беше погоден во глава.

16 Март 2021 - 17:23

Вртоглав износ  од 10.922.768,00 денари донесе најновата  добивка на Државна Видеолотарија- СУПЕР МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ. Првиот СУПЕР МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ е освоен на 15.03.2021 во 13:57 во Бет ту мар B2M 057 Трубарево, Скопје. Среќниот добитник на најголемата џек пот добивка, кој посака да биде анонимен, експресно пристигна во Државна видеолотарија да си ја подигне својата добивка- сензационални 10.922.768,00 денари. 

15 Март 2021 - 22:38

Најдобриот македонски маратонец и двократен победник во ФИНА Светскиот куп за отворени води, Евгениј Поп Ацев го имаше својот прв настап по годиина и пол. 

14 Март 2021 - 17:51

Вчерашниот ден беше неверојатен за прогнозерите во Спорт лајф - Дебар Маало и Аеродром. Со освоениот фантастичен „Лаки бонус 888“ на добивката, кој може да достигне од 8% до 888% во зависност од бројот на одиграните натпревари на еден тикет со квоти од 1.30 или поголеми, се дојде до неверојатни добивки.

12 Март 2021 - 16:49

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе