Спорт

Останато од Спорт

Тата Мартино реши проблемите во нападот со кој се соочува Барселона на последните три средби да ги реши со чуден метод во пресрет на денешното „Ел Класико“ со Реал Мадрид. Пресметката во финалето од шпанскиот куп е клучна за Барса со оглед на тоа дека титулата во ова натпреварување може да биде единствената за „каталонците“. Тие полека го губат чекорот во Ла лига а предходно беа елиминирано од Атлетико Мадрид во четвртфиналето од Лигата на шампионите. 

16 Април 2014 - 12:19

Арсенал со објавување нов видеоклип на Јутјуб најави дека во продолжението на сезоната ќе го следи светскиот тренд и ќе постира видеоклипови (на својот Јутјуб-канал), кои не се секогаш поврзани со натпреварите на кои учествува. По примерот на Барса, Реал Мадрид, Челси, Ливерпул и Сити, „топчиите" ќе ги објавуваат случувањата во соблекувалната со цел навивачите на лондонскиот клуб да добијат појасна слика за атмосферата во тимот, кој оваа година повторно „кубури“ со формата пред завршувањето на сезоната.

16 Април 2014 - 12:09

Дождливото време во Македонија дополнително ќе им ја отежни работата на гостите на денешните полуфинални реванши во фудбалскиот Куп на Македонија.

16 Април 2014 - 10:12

Два натпревари беа одиграни минатата ноќ во НБА лигата. Њујорк залудно победи над Бруклин со 109:98 откако јасно беше дека оваа сезона нема да настапи во плеј-офот. Без својот најдобар играч Кармело Ентони, простор за докажување имаше за Хардавеј Јуниор кој се издвои со 16 поени како најефикасен во победничкиот табор. На вториот натпревар ЛА Клиперс порослави победа од 117:105 над составот на Денвер.

16 Април 2014 - 10:04

Според англиските медиуми, Арсен Венгер добил информација дека Челси победил во трката по Диего Коста, што значи дека Арсенал ќе се сврти кон вториот избор – Хрватот Марио Манџукиќ.

15 Април 2014 - 23:26

Арсенал не се откажува од четвртото место во англиската Премиер лига, откако со 3:1 го совлада Вест Хем во натпревар од 34 коло. Со головите на Подолски и Жируд, избраниците на Арсен Венгер го победија гостинот кој во текот на целиот меч мислеше само на сопствениот гол. 

15 Април 2014 - 22:37

Левандовски со гол ја круниса фантастичната акција на Борусија Дортмунд на полуфиналниот дуел со Волфсбург во полуфиналето од германскиот куп. Акцијата по која Полјакот го постигна својот јубилеен 100-ти гол во дресот на „Милионерите“ потсети на популарната тика-така тактика која ја практикуваше Пеп Гвардиола на клупата на Барселона  

15 Април 2014 - 22:17

Италијанската фудбалска репрезентација на престојното Светско првенство во Бразил ќе се бори за петтата светска титула.  Бендот „Неграмаро“ ја создаде новата навивачка химна која се очекува да биде вистински хит на трибините за време на натпреварите на кои ќе игра Италија. Официјалната песна на Италија доби и видео запис во кој се појавуваат најголемите фудбалски ѕвезди на оваа репрезентација од Апенините. 

15 Април 2014 - 21:50

Лионел Меси на денешниот претпладневен тренинг на Барселона едвај ги задржал очите отворени, пренесуваат медиумите од Шпанија. Аргентинскиот фудбалски ас неколку дена е критикуван за слабата форма во која игра на последните натпревари за Барселона, а денешното однесување на тренингот е уште еден доказ дека на Меси во мислите се почесто му е Светското првенство во Бразил, а не играта во дресот на Барса, пред се по елиминацијата во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

15 Април 2014 - 21:14

Кожуф го победи Куманово со 83:79 во воведниот натпревар од четвртото коло во кошаркарската Суперига. Победникот беше решен во последните минути од последната четвртина во која Мијајловиќ и Пековиќ постигнаа три тројки за домаќинот на што гостинот од Куманово немаше против игра.

15 Април 2014 - 19:47

Како еден најобичен задрт бирократ, без ни трунка обид за еден поинаков поглед на работите, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на македонскиот премиер, по којзнае кој пат му повтори - ново име, па членство во НАТО. Груевски му вели дека има една пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, а овој го тапка по рамото и му вели, ние во НАТО така се договоривме.

повеќе

Овие Водици, ќе останат за паметење по алчноста на божемните верници кои преку крстот буквално ќе се испотепаа за да дојдат до телевизорот или до какви се не подароци што ги подготвија кумовите.

повеќе

Се чувствувате потечено, по малку збумбарено и усвињето? Не можете да влезете во фармерките што пред Свети Никола ви стоеја совршено? Облеката почна да ви се отпарува по рабовите, а ниту кројачот ви е кратковид, ниту сте ја рокнале машината за перење на 90-ка? Сите ви велат дека изгледате „освежено“? 

повеќе

МКД.мк на Facebook