Оффенсив

79 годишниот Жоао Карлос Мартинс, со помош на специјални бионички ракавици, успева првпат после 20 и кусур години да го свири Бах, а важи за еден од најдобрите изведувачи на неговите дела на сите времиња. Од пијаното го одвојува дегенеративна болест на рацете заради која досега имал 24 неуспешни операции. Нормално дека се расплака.  

29 Септември 2020 - 16:13

Snopes веројатно е најпознатиот сајт за проверка на информации, полуинформации и ноторни лаги кои кружат по интернет и е навистина драгоцена работна алатка за оние кои објавуват содржини. Ама па, почнале да го претеруваат. Мртви-озбилни, рецензирале сатирични статии од магазинот The Babylon Bee. Преку 30 пати. Сега локалниве цицалчиња на грантови на таа тема, кога ќе фатат да исправаат криви Дрини дали најглуп испаднал Мујо или Хасо, има да нè подујат.

29 Септември 2020 - 15:18

Научете го да ги продаде своите таленти и ум на оние кои најмногу нудат но никогаш да не става цена на своето срце и душа. Нека има храброст да биде нетрпелив и да има трпение да биде храбар. Научете го дека десет заработени центи се повредни од еден најден долар. Дека е почесно да не се успее отколку да се мами.

27 Септември 2020 - 10:03

Ринг е компанија во сопственост на Амазон и деновиве го претстави „следниот чекор во безбедноста на домот.“ Камера. Ај што е камера туку што е и дрон. Тој ви лета по дома, вие на телефон гледате што ви се случува по собите. Малку језиво, нели?

27 Септември 2020 - 09:26

Планот на таткото на едно 15-месечно дете е да му направи алпинистички ѕид во собата на малиот за да го натера да престане да се пентари по мебелот по дома. Резултат: малиот станал ѕвер во пентарење и сега веќе нема каде не може да се качи.

25 Септември 2020 - 11:13

Екипата на Конан доаѓа до генијална идеја за сервис кој сè повеќе е потребен на сè поголем број луѓе. Раце кои ве водат низ животот додека вие безбедно пловите по интернетските води. Не знаете за кои сè ситуации можат да ви се најдат.

25 Септември 2020 - 10:19

Погледнете го Оливер Рид во ова легендарно интервју во кое шармантниот бонвиван и шовинист објаснува зошто сака секакви жени (намиг) а зошто ги нејќе оние кои не завораат уста и оние кои бадијала истураат бурбон. Гледајте до крај за да го погледнете спектакуларниот финиш.

24 Септември 2020 - 13:30

Хитот на Том Џонс, „Sex bomb“, изведен од рускиот армиски хор и оркестар. Толку тестостерон на едно место не е виден уште од генгбенговите на Адриана Чечик.

24 Септември 2020 - 12:09

Малку од малку да се погалиме со овие две гугутки чии гласови не се ништо спектакуларни ама целото комплетче е вистински противотров за паланечката бучава од која полека полудуваме.

23 Септември 2020 - 16:33

„I'm а creep" вика оригиналот. „I'm banana“ вика оваа верзија која е направена со помош на автоматското комплетирање на пребарувањата на Гугл. Знаевме дека од Рејдиохед нешто не-кринџ сепак може да се извлече!

23 Септември 2020 - 12:54

На една преглупа рап песна чиј текст вика „No baby, we can't have the baby. If you don't take this Plan B, bitch, it's plan C“ треба да го заџиткате бебето/детето кое го држите в раце и со тверкање да продолжите да ја славите уметноста. Тоа е најновиот тренд по социјални мрежи. Едвај чекаме да НЕ видиме како ќе биде кога ќе пораснат овие деца и ќе видат каква употребна вредност имале за оние кои ги растат.

22 Септември 2020 - 11:54

Балетското дело „Болеро“ за прв пат кај нас е поставено пред 30 години од кореографот Олга Милосављева. Препородено како омаж кон неа и сите балетски уметници кои своевремено несебично давале сè од себе да ја издигнат балетската уметност во Македонија, Болеро годинава го креираат 12 балерини од МОБ со кореографија на Саша Ефтимова кои со маски и други ковид протоколи го вежбаат во најтоплите денови на годината, за премиерно да биде изведено на Охридско лето.

22 Септември 2020 - 11:03

Да издржеше уште некоја секунда, ќе станеше маалска легенда со години. Човек кој држел камион на своите плеќи. Ама камионот победи.

21 Септември 2020 - 17:37

Светот на Словените асоцира на прегреани емоции, незауздани страсти, самоубиствена ирационалност, православна задртост и експлозивни мешавини од солзи и смеа. Од друга страна, запад важи за трезвен и толерантен, протестантски рационален и цивилизациски припитомен. И види мајката, дојде време војните на словенското секојдневие да изгледаат како банален детски инает во однос на западните. 

18 Септември 2020 - 15:35

Дечкото решил да го освои срцето на својата сакана на најолдскул романтичен начин, со пеење серенада пред нејзиниот двор. Знаете веќе, како што оди онаа нашата, од рахметли Гоце Николовски, која вика: „Тивко свирам за да можеш, да ме чуеш само ти / И евентуално твојот дечко за кој немав појма дека го имаш....“

17 Септември 2020 - 22:24

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе