Обвинителката Стефанова во сведочење за Рекет откри

Судии, политичари, бизнисмени ургирале за Камчев во Империја, меѓу нив и Кацарска

Политичари, бизнисмени, судии и обвинители ургирале во предметот Империја за време на предистрагата за бизнисменот Орце Камчев.

Ова денес го откри обвинителката Лиле Стефанова како сведок во Рекет. Таа од овие лица ја спомна судијката Добрила Кацарска, за која појасни дека се јавувала не лично кај неа, туку кај нејзин колега.

Обвинителката појасни дека цело време додека траел распитот на осомничените во Империја, меѓу кои бил и Камчев, а се одлучувало и за притворот, Кацарска била присутна во судот од утро до утро, сè додека судијката на претходна постапка Весна Димишкова не донесе одлука за побараната мерка.

К.Д.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе