Додека трае постапката за хемофилтрацијата и болничките бактерии

Со гаранција од милион евра Жан Митрев вети, а Судот му верува дека нема да побегне

Со понудена гаранција од милион евра докторот Жан Митрев ветува дека нема да бега и ќе биде достапен на правосудните органи се додека против него Основното јавно обвинителство Скопје води постапка за хемофилтрацијата на болните од ковид-19 и болничките бактерии во неговата болница. Освен дадената гаранција која е прифатена од Основниот кривичен суд, на осомничениот му е одземен и пасошот.

По утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство Скопје, во август информираше дека била донесена наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

„Надлежниот јавен обвинител, имајќи ги предвид околностите, до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка за обезбедување на осомничениот – одземање на патна и друга исправа за преминување на државната граница, како и забрана за издавање нова. Ваквата мерка е предложена заради неопходноста да се обезбеди присуството на осомничениот и за непречено водење на постапката, информира тогаш од Јавното обвинителство.
Жан Митрев тогаш беше повикан на распит за определени околности во врска со предмет оформен по допрен глас во ОЈО Скопје.

Обвинителството на 18 јули годинава, по допрен глас оформи предмет, откако ИРЛ објави истражување за работата на клиничката болница „Жан Митрев" и доктор Жан Митрев.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе