Нови докази во „Рекет“

Снимките од тајното следење на Боки 13 и Кичеец се отворија во судница

Јавноста денеска ќе може да ги види доказите обезбедени со тајно следење на лица надвор од домот со технички средства.

Со одлука на судот, доказите обезбедени со ПИ-мерки во случајот „Рекет“ ќе се презентираат денес на рочиште кое нема да биде затворено за јавност. Обвинителката Вилма Русковска рече дека нема приватни разговори или нешто што може да открие приватни детали.

Ова следење со наредба на обвинителството е направено од 21 јуни до 21 јули, 2019 година, а следени се Бојан Јовановски и Зоран Милевски.

Судењето е во тек и се гледаат снимки од тајното следење.

К.Д.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе