Случај „Рекет“

Разговорите од „Пандорината кутија“ на Боки 13 утре во судница

Снимките помеѓу Зоран Милевски-Кичеец и Бојан Јовановски што бизнисменот Орце Камчев ѝ ги предал на обвинителката Вилма Русковска, утре ќе бидат јавно презентирани на новото рочиште за случајот „Рекет“.

Овие снимки минатата недела веќе беа презентирани на рочиште што, со одлука на судот, беше затворено за јавност. Но бидејќи Јовановски посочи дека овие разговори се важни и нагласи дека со нив ќе ја отвори „Пандорината кутија“, обвинителката Русковска денес побара судот да дозволи и јавноста да ги чуе и овие снимки. 

Образложението на обвинителката беше дека ги проучила и ги слушнала овие докази и иако немаат поврзаност со кривично-правниот настан, за да се избегнат шпекулациите во јавноста, барањето е јавно да бидат презентирани.

На ова барање не се спротивставија ниту Јанева ниту Јовановски, а нивните адвокати и денеска повторија дека овој доказ треба јавно да се изведе.

Со одлука на судијката Васка Николовска-Масевска утре во судница ќе се отворат трите фолдери и ќе се слушаат разговорите помеѓу Кичеец и Боки 13 што траат два часа и 10 минути.

Јовановски минатата недела откако беа најавени овие докази, рече дека прифаќа да бидат пуштени бидејќи и онака, како што нагласи, достоинството му било нарушено во случајот Рекет.

К.Д.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе