Судство

Процената на обвинителот Арсим Адеми дека Зоран Милевски Кичеец усмртил човек во сообраќајка од небрежност, го спаси од долги години затвор. Наместо над 4 години затвор за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, со процената од Основното јавно обвинителство Гостивар дека сообраќајката со жртва е сторена од небрежност, казната според Кривичниот закон е парична или затвор до една година. Редакцијата на МКД.мк го праша обвинителот Адеми што било пресудно за да утврди небрежност кај Кичеец, на што ни беше одговорено дека обвинетиот бил свесен за штетните последици што би можеле да настанат, но лекомислено сметал дека тие нема да се случат.

12 Ноември 2021 - 13:31

Граѓанскиот суд Скопје денеска делумно го усвои тужбеното барање за клевета на премиерот Зоран Заев против потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Судијката Сузана Димитриев, при читање на пресудата истакна дека се утврдува граѓанска одговорност на тужениот Александар Николовски од Охрид за клевета, затоа што на ден 20 август 2019 година во изјава дадена за ТВ Алфа во видео со наслов случај „Рекет – каде завршија милионите од Луј Витон чантата", има изнесено невистинити факти штетни за честа и угледот на тужителот.

11 Ноември 2021 - 16:54

Главната расправа за предметот „Плацеви на Водно“, која требаше да се одржи денеска, се одлага по известување дека еден од обвинетите се наоѓа во домашна изолација по добиен позитивен тест на ковид – 19 вирусот, соопшти Основниот кривичен суд Скопје.

11 Ноември 2021 - 08:54

Зоран Милевски Кичеец доби шест месеци затвор за сообраќајката со жртва која се случи на 4 септември годинава, потврдија од Обвинителството за МКД.мк. Освен еден загинат во несреќата повредени беа и 7 лица. Според Обвинителството единствениот прекршок што Кичеец го направил било претекнувањето на полна лента и за тоа, велат од таму, тој се каел и го признал кривичното дело. Иако Кичеец и претходно е осудуван, што се смета за отежнувачка околност, тој сепак за сообраќајка во која загина едно лица доби најниска затворска казна, односно 6 месеци. Обвинителството смета дека сообраќајката Кичеец ја сторил од небрежност. Кичеец со спогодбата барал да биде осуден на условна казна, но е осуден на затвор од 6 месеци.

10 Ноември 2021 - 16:17

Судскиот совет на денешната седница треба да донесе одлукa за определување вршител на должност, претседател на Основниот кривичен суд Скопје. Членовите на Судскиот совет треба да изберат в.д. претседател на скопскиот Кривичен суд, бидејќи минатата недела на актуелниот претседател на Основниот кривичен суд Скопе, судијата Иван Џолев, му заврши мандатот.

08 Ноември 2021 - 09:56

Основното јавно обвинителство во текот на вчерашниот ден до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје, достави предлог за определување мерка притвор за две лица заради основано сомнение за сторени кривични дела „измама" од член 247 став 3 во врска со став 1 од КЗ, за едното лице и „лажно претставување" по член 391 став 1 од Кривичниот законик, за другото лице.

05 Ноември 2021 - 14:11

Рочиштето за предметот во кој актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, е обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, што требаше да се одржи денеска, е одложено. Причината е тоа што адвокатот на Јакимовски е во изолација поради контакт со  позитивни на ковид-19. 

05 Ноември 2021 - 11:41

Еден од позитивните развојни текови кога станува збор за македонското судство е тоа што имаат добри реформи, посебно Врховниот суд и апелациските судови кога станува збор за прашањето за ограничување на максималното траење на постапките, рече претседателот на Европскиот суд за човекови права Роберт Спано на денешната прес-конференција во Скопје. За тоа колку тужби има од Македонија и жалби до ЕСЧП против Македонија, Спано одговори дека има 300 тужби. 

05 Ноември 2021 - 11:17

Две лица биле приведени во синоќешната акција на полицијата како дел од истрагата што ја спроведува Обвинителството за организиран криминал. Еден од приведените бил и вработен во Агенцијата за национална безбедност каде директор е Виктор Димовски. МВР ја потврди акцијата и за денеска најави детални официјални информации. Неофицијално лицата биле приведени за уцена.

05 Ноември 2021 - 09:02

Заменикот амбасадор на Норвешка во земјава Геир Јохансен, на работен состанок во Судскиот совет, ја извести претседателката Павлина Црвенковска дека норвешката Влада е подготвена да додели грант со цел да се создаде функционален информациски систем за автоматско управување со судски предмети, познат како АКМИС систем. 

04 Ноември 2021 - 14:13

По одобреното обвинение за случајот „Поштенска банка“ формиран е кривично – правен предмет, кој согласно АКМИС – системот ќе биде распределен на понатамошно постапување кај судија, соопшти денеска Основниот кривичен суд Скопје.

03 Ноември 2021 - 13:08

Американско-хрватската компанија Јадран филм ДОЕЛ Скопје поднесе кривична пријава за злосторничко здружување на чело со премиерот Зоран Заев. Освен тоа Јадран филм во соопштението до медиумите најави дека ќе поднесе и тужба против македонската влада со оштетни побарувања од најмалку пет милиони евра пред меѓународните судови во Вашингтон и Луксембург.

01 Ноември 2021 - 07:08

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет за настан пријавен вчера во МВР при Секторот за економски криминал и корупција како кривично дело – Поткуп при избори и гласање од член 162 од Кривичниот законик во општина Шуто Оризари. За настанот во текот на денешниот ден до Обвинителството било доставено писмено известување, а јавен обвинител, со цел да се утврдат фактите, го испитал подносителот на пријавата во својство на сведок. Кочанското обвинителство истражува и случај на можно кривично дело сторено од интернет - портал/

31 Октомври 2021 - 16:45

Дежурен јавен обвинител од скопското обвинитeлство е присутен во седиштето на СВР Скопје каде заедно со Штабот во рамките на оперативна акција Избори 2021 година се следат сите настани поврзани со неправилности за локалните избори, информира државното Јавно обвинителство. Обвинителството постапува по кривична пријава во врска со настан во Кочани.

31 Октомври 2021 - 14:07

Јавното обвинителство преку формираната привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на локалните избори продолжува да го следи изборниот процес, соопшти Обвинителството.

31 Октомври 2021 - 08:11

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе