Судство

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и на сите шест осомничени кои беа спроведни во судот и им определи мерка притвор во траење од 30 дена врз основа на сите три точки – „опасност од бегство", „влијание врз сведоци" и „можност за повторување на делото".

11 Април 2021 - 17:18

ОВР Кавадарци денеска до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава за организирана криминална група, и тоа против Д.Ј.(35) од Струмица, А.У.(45) од Скопје. М.З.(29) од Куманово, М.С.(36) од Битола, К.С.(46) од Прилеп, Г.К.(25) од Скопје, поради постоење основи на сомневање дека го сториле кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори", предвидено и казниво по чл. 215 ст.3 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија, соопшти МВР.

10 Април 2021 - 16:18

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) следната недела ќе ги разгледува актуелните случаи Двојник за фалсификуваните патни пасоши, Инвока за полицискиот сообраќаен софтвер, како и случајот Леонардо, односно набавката во МАНАВ и имотната состојба на Драги Рашковски, информираше претседателката на ДКСК Билјана Ивановска синоќа на ТВ Алфа.

 

10 Април 2021 - 06:50

 Обвинителсвото за гонење организиран криминал и корупција побарало меѓународна правна помош во предметот кој е во предистражна постапка за поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев и откако ќе се докомплетира документацијата обвинителот ќе ја обзнани одлуката за овој случај.

10 Април 2021 - 06:30

Мирно заврши протестот организиран од роднините на осудените за случајот „Саздовски”. Роднините со разни пароли и вртени со грб кон комплексот  судови побараа преквалификација на кривичното дело  од “свирепо убиство” во “насилство со смртни последици”.

09 Април 2021 - 17:04

Во операција спроведена во пет области низ Турција, полицијата изврши рации на 121 адреса со налози за приведување на 63 осомничени лица, вклучувајќи го Седат Пекер, за кого беше утврдено дека е водач на криминалната група, јави турската агенција Анадолија (АА).

09 Април 2021 - 14:30

Судењето за инцидентите кои беа предизвикани на протестите за случајот „Монструм" кои се одржаа на 26 февруари, предвидено е да продолжи на 19 април. На денешното рочиште беше сослушан медиумски работник од ТВ Сонце, кој на денот на протестите се здобил со повреда на левата рака од бекатон плоча.

09 Април 2021 - 14:27

Оштетен медиумски работник од протестите за случајот ,,Монструм" кој се случија на 26 февруари, денеска во Кривичниот суд Скопје раскажа како се случило да биде повреден и да добие скршеница на левата раката. Вработениот снимател-репортер од ТВ Сонце, Борислав Стоилковиќ, рече дека не може да посочи никого како сторител на нападот, од причина што ударот го добил во грбот.

09 Април 2021 - 13:16

Шефицата за Основното јавно обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, за дел од медиумите потврдува дека се прибираат докази во рамки на предистрагата отворена за случајот со софтверот за сообраќајни прекршоци во вредност од 81.000 евра што го набави поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Според информациите објавени во дел од медиумите, претреси се вршат во  во фирмата „Инвока гроуп", од која Владата го набави софтверот и во домот на Рашковски.

09 Април 2021 - 12:05

Во Кривичниот суд Скопје денеска продолжува рочиштето против обвинетите Фабион Идризи и Артон Садики, осомничени дека на 26 февруари учествувале во протестите против пресудата за случајот „Монструм“. По предлог на одбраната денеска е предвидено да бидат сослушани сведоци.

09 Април 2021 - 10:55

Семејството на убиениот Никола Саздовски и претставници на навивачката група Комити, денеска до Јавното обвинителство поднесоа жалба поради намалувањето на казните на извршителите на убиството од 19 на 16 години затвор.

08 Април 2021 - 20:14

Поради домашна изолација на обвинетатa Силвана Бонева, денешното рочиште за случајот „Друмарина“ е одложено за 10 мај. Судијата Марин Станевски, пред одложувањето на рочиштето соопшти дека одбраната на обвинетата доставила потврда за изолација поради ковид-19 и здравствен надзор.

08 Април 2021 - 10:57

Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и одреди мерка 30-дневен притвор за осум лица осомничени за издавање на лажни пасоши во случајот „Двојник“.

07 Април 2021 - 20:54

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе кривични пријави против 11 лица (10 oд МВР и едно лице како поттикнувач) за злоупотреба за службена положба и овластувањата. Кривичните пријави се поднесени од Единицата за финансиски криминал при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал-Сектор за криминалистички истраги и втората од Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.

07 Април 2021 - 14:56

По кратко боледување и по компликации од ковид-19, денеска во Скопје, на 60-годишна возраст, почина Марко Зврлевски, поранешен јавен обвинител на Македонија. Зврлевски беше роден на 04.12.1960 година во Дебар. Основно и средно образование завршил во Скопје, а дипломираше на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

07 Април 2021 - 12:51

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе