ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството на Заев не носи вакцини за граѓаните

Ако СДСМ има стабилно мнозинство тогаш зошто следниот ден веќе не можеше да се оддржи седница на Собранието поради недостаток на кворум. Удирањето во гради на Заев со мнозинство не носи вакцини за граѓаните кои умираат поради неспособноста на Заев. Заев има слабо, кревко владејачко мнозинство, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев додека глуми стабилен, Македонија нема вакцини против ковид-19, а државата неговата влада ја задолжи за 850 милиони евра со камати. Заев додека глуми стабилен во државата владее енормна сиромаштија, Македонија е во длабока рецесија. Заев додека глуми стабилен нема правда во државата, но затоа има криминал и владее мафија на секој чекор. Хибриден режим кој е најкорумпиран е реалноста која ја создаде Заев“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе