ВМРО-ДПМНЕ: Мијалков и Заев направија циркус од цела држава

Заев направи циркус, никој не верува дека како резултат на истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков. Мафија на робија. Бурната реакција на народот спречи Мијалков да избега, Спасовски да си поднесе оставка веднаш. Мијалков и Заев направија циркус од цела држава, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Да не беше реакцијата од јавноста Мијалков немаше да се пријави во ЈО. Спасовски два дена не можеше да го лоцира Мијалков и системот целосно потфрли. Потребна е одговорност.

Тоа што Мијалков побегна пред очите на полицијата говори дека тој имал информации за нејзиното движење кои може само да ги има врвот на власта, Спасовски и Заев.

Јасно се гледа коалицијата Зоран - Вице - Сашо. Македонија е заробена од овие криминалци и потребни се итни оставки. Очекуваме партиите во парламентот да се одважат и да му се изгласа интерпелација на Спасовски, а подоцна и да се формира експертска влада за организирање на избори локални и парламентарни. Заев не смее да продолжи да ја резили државата“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе