СДСМ

Васев: Од Мицкоски само порази и лажни вести

Изминаа три години откако Христијан Мицкоски ја предводи ВМРО-ДПМНЕ. Порази од граѓаните, демантирани лажни вести и обиди за одбрана на криминалот преку деструкции се единствените достигнувања во овие три години на Мицкоски како шеф на ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска Стефан Васев од СДСМ.

„Христијан Мицкоски беше поразен како носител на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје на локалните избори во 2017 година. Во 2018 беше поразена неговата деструкција околу референдумот. Во 2019 неговата кандидатка за претседател беше поразена на претседателски избори, а тој ги загуби и предвремените локални избори за градоначалник на општините Охрид и Ново Село.

На 15 јули Мицкоски загуби на предвремените парламентарни избори, а пред само неколку денови во Штип беа поразени неговите деструктивни и неодговорни политики.

Освен поразите Мицкоски за овие три години ќе биде запаметен и по лажните вести што свесно ги ширеше. Мицкоски лажеше дека мигранти ќе се населувале низ македонските градови, лажеше дека ќе се редефинира уставниот поредок, ги плашеше граѓаните со вртоглави инфлации, од почетокот на коронавирусот лажеше дека немало доволно тестови, дека немало заштитна опрема, дека над 100.000 луѓе останеле без работа.

Лажеше Мицкоски и дека во Софија ни се распарчува државата, дека ги губиме македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Ништо од тоа не е вистина.

Три години Мицкоски на чело на ВМРО-ДПМНЕ, три години порази, лаги и деструкција. Ниту еден проект, ниту една идеја што е во интерес на граѓаните и државата.

Затоа нека не се чуди зошто е во опозиција. Со вакво однесување уште долго ќе остане таму“, изјави Стефан Васев од СДСМ.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе