СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не го поздравија потпишувањето на договорот со Фронтекс

Единствено Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не го поздравија потпишувањето на договоорот со Фронтекс на македонски јазик, прв официјален договор со ЕУ на македонски јазик со чиста формулација, без никакви фусноти. Тоа е огромен успех за македонската држава и огромен пораз за Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, секоја нивна лага за наводно загрозување и бришење на македонскиот јазик денес е демантирана, соопшти СДСМ.

„Исто како и за членството во НАТО, Мицкоски заедно со Апасиев е единствениот кој не честиташе на потпишувањето на договорот со Фронтекс. Сѐ што кажаа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се потврди дека е безобразна лага.
Нема асимилација, нема бугаризација има официјален македонски јазик во преговорите со ЕУ.
Ако веќе нема нема доблест да честита за успехот на државата, Мицкоски нека смогне сили и нека им се извини на граѓаните за лагите што со месеци ги пласираше во јавноста“, се вели во соопштението на СДСМ.

 

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе