Соопштенија

ВМРО-Народна партија денеска преку соопштение до јавноста застана зад идејата за бришење на зборот „бугарски” пред фашистички окупатор во учебниците и на спомениците , со објаснување дека се работи за цивилизациски код кој фиункционира во цела Европа, и е дел од повоената европска политика, а не негирање на македонскиот идентитет.

23 Септември 2021 - 14:54

Режија и фарса од ждрепка во Државната изборна комисија. Надвор од Изборниот законик, ДИК си зеде за право да ја режира ждрепката со незаконска поделба на 3 групи кандидати: парламентарни партии, вонпарламентарни партии и независни кандидати. Привилегирана е првата парламентарна група со 16 партии и коалиции со тоа што им се доделени првите места на листата. Останатите партии и независни кандидати со ваквата незаконска ждрепка се дискриминирани во долниот дел од листата на кандидати, се вели во реакцијата на Твоја.

22 Септември 2021 - 19:35

Колективните права на Албанците зависат од бројките и тоа го вели Уставот, а Зоран Заев не е над највисокиот правен акт, реагира Алијанса за Албанците на изјавата на премиерот дека правата на Албанците не зависат од нивниот број со пописот.

22 Септември 2021 - 15:29

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструкции, блокади и кочења на важни законски измени. Вчера на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, ВМРО-ДПМНЕ го опструираше носењето на измените и дополнувањата на Законот за работни односи. Со овие измени кои треба да стапат на сила на први октомври, недела станува неработен ден за сите оние кои сакаат да бидат со своите семејства, соопшти СДСМ.

22 Септември 2021 - 09:07

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти. СДСМ од една страна го штити Филипче и го обвинува директорот на болницата дека тој бил надлежен за контролата и оперативноста на објектот. Од друга страна ДУИ го штити директорот Бесими, брат на министерот за финансии и тврди дека надзорот над градбите на модуларните болници не го правеле акредитирани фирми, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

22 Септември 2021 - 08:33

Пратениците на Левица во Собранието на Република Македонија – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до претседателот на парламентот, поднесоа предлог-резолуција за правните и моралните аспекти на ковид-вакцинацијата, заснована на неколку правни акти донесени во Советот на Европа. Резолуцијата, која е поделена на вкупно шест точки, констатира дека постојат низа проблеми на терен во врска со вакциналната имунизација на населението, предизвикана од несоодветната стратегија за комуникација со јавноста на надлежното Министерство за здравство, како и од противречните и контрапродуктивни мерки кои, од ден на ден, стануваат сè порестриктивни, порепресивни, непропорционални и дискриминирачки за македонските граѓани, се вели во денешното соопштение на Левица.

21 Септември 2021 - 12:29

Во Белата палата расте нервозата и стравот од извесниот пораз на претстојните избори во главниот град, но и во најголемиот број општини во државата, па продолжуваат со она што единствено го знаат, да пласираат лаги и да конструираат скандали. Нивните најнови лаги за незаконско постапување се демантирани, реконструкцијата на водоводна и канализациска мрежа на улица „Варшавска“ е спроведена согласно законските прописи и градежните стандарди и нормативи, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната изјава на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски за сомневањата околу тендерот за реконструкција на водоводната мрежана улицата „Варшавска“ во Скопје.

20 Септември 2021 - 12:59

На денешната конференција за медиуми СДСМ се пофали дека се исплатени субвенции од 230 милиони денари на 4.800 земјоделци. Изборниот законик во член 8 е јасен и не дозволува никакви исплати на субвенции од страна на државата во време на изборна кампања, се вели во реакцијата на ТМРО.

19 Септември 2021 - 15:45

Премиерот Заев не смееше да дозволи заедничка седница на владите на Македонија и Косово додека не ги екстрадираат обвинетите за петкратното убиство кај Смилковско езеро. Треба да се замрзне секоја политичка соработка до исполнување на овој услов. Така прави нормална држава кога сака да ја реализира правдата. Не може да соработуваме со држава која штити криминалци и убијци. Во спротивен случај владата станува соучесник во злочинот и ги омаловажува животите на сопствените граѓани, се вели во соопштението на Твоја.

19 Септември 2021 - 09:35

Зградата дивоградба на Шилегов ќе биде урната веднаш по смена на власта, општеството треба да се исчисти од криминалци. Институциите со денови молчат за луксузната дивоградба на Петре Шилегов. Да беше дивоградба на обичен граѓанин досега ќе беше срушена, но кога станува збор за функционер на СДСМ инспекторите никаде ги нема, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

19 Септември 2021 - 08:51

Владата предводена од СДСМ донесе одлука за спроведување на две нови стратешки инвестиции во енергетиката. На последната седница Владата ги усвои инвестициските проекти на Друштво за производство на енергија ЕФТ „Солар" дооел Скопје и на Друштвото за производство, трговија и услуги „Ветерен парк Вирови" дооел Скопје, со што енергетскиот систем ќе добие два дополнителни два извори на обновлива енергија, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

19 Септември 2021 - 08:46

Големите, но во душа ситни партии, декларативно и јавно се залагаат за фер, транспарентни и демократски избори и плурализам. Но, штом се почувствуваат загрозени од нови ветрови на политичката сцена веднаш се активираат нивните малициозни фрустрации за загрозеност во комфорната зона во која со децении си уживаат, се вели во реакцијата на Твоја по брзото и едногласно усвојување на измените во Изборниот законик од страна на парламентарните партии.

18 Септември 2021 - 17:03

Според сознанијата со кои располагам, се чини дека фингерајката околу оставката поради морални причини од страна на министерот Венко Филипче ќе биде неговата најмала грижа. Многу елементи укажуваат дека доколку се води независна истрага, тогаш таа ќе заврши директно кај Филипче и Заев по што треба да следува и кривична одговорност, изјави Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

18 Септември 2021 - 16:45

Престанете да изигравате жртва. Коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива отсекогаш ги почитува и вреднува достоинтсвото и важната улога на жената Албанка. Од друга страна, јавноста добро знае кој ги обезвреднува и навредува албанските мајки и жени.  Корупцијата и криминалот не можете да ги скриете со родовата еднаквост и неоснованата улога на жртва.  Вие треба да одговарате за загинатите мајки, татковци и млади луѓе во модуларната болница во Тетово, се вели во реакцијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива на вчерашното соопштение на ДУИ.

18 Септември 2021 - 09:11

 Учебната година со физичко присуство се одвива успешно и без проблеми. По една и пол година учење на далечина, над 187.000 основни и 70.000 средношколци со почитување на сите здравствени протоколи, денес се во своите клупи целосно вклучени во образовниот процес, соопшти СДСМ.

18 Септември 2021 - 08:51

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе