Соопштенија

Образованието во Македонија со тандемот Царовска - Заев е во целосен колапс. Ученици немаат елементарни услови за следење на настава, бојкот на матуранти, протести на студенти, руинирани училишта, а Царовска се посвети на ПР со поставување на пластични паравани, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

26 Јануари 2021 - 09:09

Дека Македонија одамна важи за држава во која партиското влијание е навлезено во сите пори на општеството, доволно говори фактот што повеќе од 1.300 „работници“, апсолутно без никаква оправданост; без воопшто никаков план во однос на тоа каде и што ќе работат, прво биле примени на работа, а потоа, блиску една деценија, тие воопшто и не се појавувале на своите работни места, а добивале плата од Буџетот на Република Македонија, се вели во денешната реакција на Левица.

25 Јануари 2021 - 22:07

„Стево Пендаровски повторно покажа дека е вазал на Зоран Заев и тој никако да излезе од сенката на криминалецот Зоран Заев, туку потпишувајќи го указот на Законот за попис се стави во целосна заштита", реагира преку соопштение ВМРО-ДПМНЕ на веста дека претседателот на Македонија го потпиша Законот за попис на населението, домаќинствата и становите донесен минатата недела.

25 Јануари 2021 - 15:05

Христијан Мицкоски повторно ја презема улогата на докажан извор на лажни вести и потврден деструктивец кој работи на штета на државните и националните интереси. Мицкоски синоќа излажа дека  дека придавката македонски се заменува со уставното име Република Северна Македонија во работата и записниците на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија, иако оваа лага експресно беше демантирана токму од Комисијата, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

24 Јануари 2021 - 09:56

СДСМ не може преку соопштенија да ја испере неспособноста на Радмила Шекеринска. Шекеринска  изврши целосна партизација на Министерството за одбрана. Ако Шекеринска кога веќе толку се грижи за стандардот на војската, нека каже зошто возилата на АРМ се оставени без масло.     Шекеринска нека одговори колку пати им паѓаше тендерот за масло за возила и зошто? Шекеринска нека одговори на јавноста до кога македонските гардисти ќе бидат без парно греење во 21 век, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

24 Јануари 2021 - 09:50

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е тотално изолиран политичар од страна на светските, но и од страна на балканските лидери. Изминативе 6 месеци премиерот во заминување Зоран Заев нема остварено ниту една билатерална средба со премиер на некоја европска или светска земја, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

24 Јануари 2021 - 09:20

Додека Дарко Каевски директорувал и ја извршува функцијата пратеник на СДСМ, фирмата на неговиот татко Гео Каевски зема милионски тендери. Само во период од три години, односно 2018, 2019 и 2020 Гео Каевски од тендери инкасирала над 18 милиони денари, односно 300 илјади евра, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

23 Јануари 2021 - 08:51

Силна, бескомпромисна борба за заштита на животната средина и засилен ангажман во акцијата за чиста и здрава животна средна, е еден од нашите приоритети, преточени во стратешката рамка на Владата „Акција 21“, соопшти денеска СДСМ.

23 Јануари 2021 - 08:35

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Подгорица имаше средба со својот црногорски домаќин, министерот за надворешни работи Ѓорѓе Радуловиќ, на која, како што е наведено во соопштението, се реафирмирани традиционалните и пријателски односи меѓу двете земји, но е разговарано и за можностите да се изнајдат конкретни форми за збогатување на соработката, особено во реалниот сектор - економијата, размената и во туризмот.

22 Јануари 2021 - 11:15

Успешните економски политики што ги креира и реализира СДСМ даваат позитивни резултати и во време на најтешката глобална здравствена и економска криза, предизвикана од пандемијата со коронавирусот, пишува во денешното соопштение од владејачката партија.

22 Јануари 2021 - 09:33

Македонија со неспособната власт на Заев е убедливо на дното по прилив на странски инвестиции во регионот и Европа во 2020 година. Заклучно со месец септември 2020 година во Македонија има помалку странски директни инвестиции во споредба со Србија, Бугарија и Албанија, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

22 Јануари 2021 - 09:11

Новиот закон за лични карти и патни исправи, според последните изјави на премиерот Заев, нема да вклучува ознака за етничка припадност. Неговото образложение е дека тоа е технички и ќе треба да се чека на  „тендерот“ на нов оператор за биометриски документи, се вели во денешната реакција на Алијансата за Албанците.

21 Јануари 2021 - 15:45

 Состојбата со пандемијата со коронавирусот во државата се стабилизира, бројот на новорегистрирани случаи и на починати е намален, расте бројот на оздравени. Бројот на хоспитализирани пациенти во државата е намален двојно, со што значително се  намалува притисокот врз здравствениот систем и медицинскиот персонал, се вели во соопштението на СДСМ.

21 Јануари 2021 - 09:29

Нетранспарентното менување на членот на историската комисијата со Бугарија од страна на Заев е обид за замолкнување на вистината. Заев го замолкнува секој обид за спротивставување кон неговите политики и го деградира сечие мислење и критика насочено кон обелоденување на историските факти, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

21 Јануари 2021 - 08:53

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.по повод големиот христијански празник Богојавление Христово-Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите верници кои го слават празникот

19 Јануари 2021 - 10:50

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе