Скопје

Тимот „Анимув“ (Animove) е единствениот учесник од Македонија што се обидува да влезе во петте финалисти на глобалниот натпревар #youforG20 во Германија. Проектот со кои се претставуваат е поврзан со биодиверзитетот во Македонија и светот, спречување на понатамошно изумирање на различни загрозени организми. Тие обработија два светски загрозени организми кои ги имаме во Македонија, египетскиот мршојадец во Демир Капија и европската јагула во Охрид.

27 Јуни 2017 - 06:23

Да се избегнува директно изложување на сонце, особено од 11 до 17 часот, да се носи лесна облека, заштитни очила и капа, да се конзумира лесна храна и пијалоци, да се избегнуваат термички подготвени производи, како на пример мајонез од домашни јајца и внимателно да се конзумира сладолед и разни кремови, да се пие повеќе вода ис сокови и да се избегнуваат алохолни пијалоци. Ова се дел од општите препораки на Институтот за јавно здравје на Република Македонија за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза.

26 Јуни 2017 - 09:11

Атриум ДОО Вевчани нема склучено договор по тендер за варосување на помошните простории во „Телеком арена“ како што тврди генералниот секретар на Владата на Република Македонија, пишува во демантот од компанијата.

24 Јуни 2017 - 19:34

Господине Рашковски, од Вас е побарано само да ставите точка на дневен ред на седница на Влада, со што само ќе се донесе одлука со која средствата со кои располага акционерското друштво, а се наоѓаат на ненаменските сметки, ќе бидат искористени за подготовки за Супер купот и со тоа сте ја завршиле Вашата работа, се вели во демантот од кабинетот на Цветко Грозданов, генералниот директор на АД за изградба и стопанисување со станбен и со деловен простор.

24 Јуни 2017 - 19:14

Во честитката упатена до муслиманските верници по повод крајот на месецот Рамазан и утрешниот празник Бајрам, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи испрати порака за мир, добри дела и толеранција меѓу луѓето без разлика на етничката и верска припадност. Токму овие вредностите се главните пораки кои ги негуваат рамазанските пости и кои треба да бидат почитувани од човештвото, рече поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи.

24 Јуни 2017 - 17:27

Случајно, или намерно, фирмата „Атриум“ од Вевчани, во сопственост на братот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, склучила договор за варосување на помошни простории во „Телеком арената“ за 10 евра од квадрат, пред одржувањето на Супер купот во Скопје, изјави денеска генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски.

24 Јуни 2017 - 13:26

Градот Скопје реагира на наводите на одредени жители на Килеса Вода, кои стравуваат дека ќе останат без пристап до нивните домови, во рамки на проектот за пробивање на булеварот Србија до улица Христо Татарчев, каде што ќе се изгради и кружна крстосница. Градот Скопје целосно ја отфрла шпекулацијата дека со реализацијата на овој проект, на одредени лица ќе им биде оневозможен пристап до нивните домови и велат дека не знаат од каде произлегуваат овие шпекулации. 

23 Јуни 2017 - 14:12

Рената Дескоска, министерката за образование Рената Дескоска најави ревизија на учебниците на сите нивоа. За оваа ревизија ќе се занимаваат експерти и комисии. Таа рече дека секоја содржина за која ќе се потврди дека е погрешна или поттикнува говор на омраза ќе биде отстранета од учебниците. Освен учебниците, Дескоска најави разгледување и на лектирите, за што примила и барање од Здружението на писатели.

22 Јуни 2017 - 21:08

Нино Васев е нов директор на Клиниката на онкологија, а досегашниот директор Милан Ристески е разрешен со решение на министерот за здравство Арбен Таравари.

21 Јуни 2017 - 06:56

Неопходно е Министерството за здравство и Собранието на Македонија да ја унапредат регулативата за медицинска употреба на коноп во Македонија, е дел од заклучоците на тркалезната маса „Медицинска употреба на коноп во Македонија" организирана од Здружението ХОПС.

20 Јуни 2017 - 11:12

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, понеделник (26 јуни) е неработен ден за сите граѓани, поради Рамазан-бајрам. Првиот ден на Рамазан-бајрам е на 25 јуни, в недела, но неработниот ден се поместува в понеделник.

19 Јуни 2017 - 13:21

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 18 до 26 степени.

 

18 Јуни 2017 - 12:38

Два земјотреси утрово го потресоа југозападниот дел на Македонија, односно охридското епицентрално подрачје. Првиот посилниот земјотрес беше почувствуван во 2:01, додека вториот со послаб интензитет во 8 часот изутринава.

18 Јуни 2017 - 09:49

Роберт Атанасовски, фоторепортерот на МКД.мк и на Франс прес, ја доби првата награда на конкурсот „Награда за професионално известување за состојбата на бегалците при мешаните миграциски движења за 2016 година во Македонија“ во категоријата фотографија, за фотографијата „Девојка со куфери“.

16 Јуни 2017 - 15:55

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Здружението за поддршка и помош на социјално исклучените и сиромашни лица „Храна за сите – БХМ“ потпишаа меморандум за соработка со цел да се создадат услови за заедничко делување и посветеност во борбата против сиромаштијата и гладот преку формирање на „Банка за храна“ на локално ниво.

16 Јуни 2017 - 13:58

Помина 22 јуни во уште едно потсетување, дека пред 16 години во 4,30 часот почна битката за Арачиново во која загинаа тројца припадници на македонските полициски сили.

повеќе

И во Турција, како и во Иран и Романија народот постојано ќе го поставува истото прашање: дали средствата потрошени за глорификација на власта можеа да бидат употребени за искоренување на сиромаштијата.

повеќе

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

повеќе