ПОВИК

Жителите на Општина Карпош со дружба на “Букурешка“ на пладне ќе го бранат паркот

Под мотото „Не дозволувај да фрлат бетон врз твоите спомени. Сочувај катче и за себе и за идните генерации“, жителите од Тафталиџе 1 денеска на пладне одржуваат, како што велат, дружба на „Букурешка“ со цел да го сочуваат и она малку зеленило што им остана во населбата. 

Незадоволството од одлуката да се избеторнира паркчето ќе ја изразат преку секојдневни активности, вклучувајќи музика, спортување, дебата, креативно катче, шетање на домашни миленици

„Детскиот џагор што сите го слушнавме во петокот минатата недела не наврати на убавите мигови од детството, првата симпатија на клупата, правото другарство и позеленетите ногавици после целодневно безгрижно трчкање“, напишаа тие во јавниот повик за дружба преку социјалните мрежи

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе