За прв пат во Македонија просечната пензија е пониска од минималната плата, вели Арсовска

Според Арсовска, должност на општините и јавните претпријатија е да работат во функција на граѓаните, особено на оние кои имаат ниски примања и најмногу ги чувствуваат последиците од економската криза.

Проблемите на јавните претпријатија нема да исчезнат, тие претпријатија некој ги донел во оваа тешка ситуација. Во овој момент има обид да се менаџираат проблемите и скратени се сите непродуктивни трошици за разлика од некои институции кои во моментов се луксузираат. Сметам дека секој еден којшто ќе се дрзне да каже дека не е за доброто на граѓаните особено за една од најранливите категории како што се пензионерите да го добијат она што им било ветено не доликува на било кој одговорен функционер, истакна градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во денешното гостување во дневните вести на Канал 5 телевизија, одговарајќи на прашањето дали е добро да се носи мерката за бесплатен јавен превоз за пензионерите и покрај економската криза и проблемите со кои се соочуваат јавните претпријатија под градот.

- Треба да се излезе пресет на граѓаните посебно пензиониерите што имаат ниски пензии. За прв пат во Македонија сега просечната пензија е пониска од минималната плата. Функцијата на секоја власт е средствата да се вратат кај граѓаните. Секој носител на јавна функција треба да преземе активности во интерес на граѓаните, дополни Арсовска.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе