Реновиран блок Б на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Нов изглед, подобрени услови, нов мебел, нови прозорци, нов лифт, парно... вака денес изгледа реновираниот блок Б од студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје.

 

Тука наскоро ќе влезат и првите студенти.

Монтирањето на мебелот е веќе започнато, па најгорните катови се веќе целосно опремени. Секоја соба е опремена со мини фрижидер, мини кујна, плакари, биро... Во домот ќе има и безжичен интеренет за сите.

Во наредните денови ќе биде распишан тендер за набавка на нови лифтови за сите студентски домови во земјата.

Реконструкцијата на блок А од овој студентски дом планирано е да заврши до крајот на наредната година.

Студентите од блок А ќе бидат префрлени во блокот Б, а блокот А ќе биде целосно затворен.

Во Министерството за образование се  подготвуваат и проектите за реконструкција на останатите два блока од домот, В и Г и за мензата.

Завршувањето на работите на студентскиот дом „Гоце Делчев“ е планирано за крајот на 2016 година или почетокот на 2017 година.

ФОТО: Република

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе