КАПИШТЕЦ

Отворена најсовремената градинка „Кочо Рацин“ во општина Центар (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Денеска напладне во скопската населба Капиштец беше пуштена во употреба реновираната градинка „Кочо Рацин“.

 

Новите простории на градинката се како од бајките: весели шарени масички и столчиња, удобни креветчиња и безброј убави играчки.

Освен естетски пријатниот изглед, објектот има енергетски ефикасна фасада, подно греење, голема аула со трибини, занимални со најсовремен мебел, посебни простории за потребите на децата, кујна со лифт за храна и капацитет од оброци 550 дневно, рекоа од општина Центар на отворањето, кое беше проследено со приредба, на која присуствуваа градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, претседателот на СДСМ Зоран Заев, родители, амбасадори, политичари, советници, пратеници...

Жерновски рече дека ова е прва градинка изградена исклучиво со општински пари. 

„Градинката ќе биде втор, нов дом за Вас, децата, топло, убаво и функционално место. При изградбата се користени врвни и долготрајни материјали и се запазени сите светски критериуми за изградба на ваков објект“, рече Жерновски.

Реновираната градинка има површина од 2.800 м2 и е три и пол пати поголема од старата, руинирана градинка, изградена пред 51 година.

Капацитетот ќе биде за повеќе од 250 деца и чини 2 милиони евра. Ова е прва градинка што се гради во општина Центар, рече Жерновски, по 41 година.

Ова е единствен јавен објект со винил облога, која е анти-алергена, со подно греење, со прекрасни и современи занимални, тоалети и простории за одмор.

„Од овој момент, драги деца, оваа градинка е Ваша“, порача Жерновски.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе