Скопје

„Заробена држава – никогаш повеќе“ е насловот на новата герилска уметничка инсталација, која осамна утрово на пешачката улица „Македонија“, во центарот на Скопје.

25 Февруари 2020 - 09:59

Со потпишување на записникот од три работни состаноци од страна на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, дополнителниот заменик на министер за внатрешни работи Славјанка Петровска и претседателот на Македонскиот полициски синдикат Марјан Кицев успешно завршиле преговорите со раководството на МВР.

25 Февруари 2020 - 09:30

„Забележав недостатоци на државниот здравствен систем при практичното спроведување мерки за превенција и заштита од коронавирусот, кој наскоро ќе биде пандемија.“

25 Февруари 2020 - 07:48

На Инфективната клиника во Скопје синоќа се изврши тестирање на корона вирус на едно лице со симптоми на грип. Резултатите се негативни, информираат од Министерството за здравство.

25 Февруари 2020 - 06:41

Сончево и топло со мала доумерена облачност ќе биде до среда кога под влијание на влажен бран кон крајот на денот и в четврток ќе настапи наоблачување со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег.

24 Февруари 2020 - 13:07

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје минатата недела санкционирале 261 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

24 Февруари 2020 - 10:18

Од О2 Иницијативата информираат дека за време на вчершната герила акција за оставање црвени дланки на стаклото на влезот на Министерството за животна средина обезбедувањето и полицијата влечеле и приведувале активистки на Петоци за иднината на Скопје.

22 Февруари 2020 - 12:42

Во текот на изминатата недела, односно во периодот од 14 до 20 февруари, во Скопје со пајак биле подигнати 218 возила од јавните површини, информираат од Град Скопје. 

22 Февруари 2020 - 10:00

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека за верскиот празник Задушница, утре (21 февруари) и во сабота (22 февруари) на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-гробишта Бутел) ќе сообраќаат дополнителен број автобуси. Возниот ред може да се види на веб страницата www.jsp.com.mk.

 

20 Февруари 2020 - 14:32

Поради верскиот празник Задушница утре (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела, во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, сообраќајната полиција ќе преземе посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот во посочените реони, соопшти МВР.

20 Февруари 2020 - 10:28

Согласно Законот за патни исправи на државјаните на Македонија, надлежност на Министерството за внатрешни работи е да води сметка за обрасците и постапката за издавање на патни исправи преку нивно уредување со подзаконски акти, се вели во соопштението на Хелсиншкиот комитет.

20 Февруари 2020 - 07:29

Телекомуникациските оператори ќе ги блокираат броевите од кои кон домашни корисници од претпладнето има голем број неидентификувани повици од странство и во текот на денов таквите повици ќе престанат, изјави за МИА директорот на Агенцијата зе електронски комуникации Сашо Димитријовски.

19 Февруари 2020 - 12:47

Дојдовни повици од неидентификувани броеви од странство кон повеќе корисници во државава се регистрирани од изутринава. За повиците граѓаните споделуваат на социјалните мрежи, изразуваат загриженост и меѓусебно се предупредуваат да не одговараат на повиците.

19 Февруари 2020 - 12:27

Вчера, на вонредна седница, Советот на општина Центар го усвои Заклучокот со кој се одлучи за начинот за тоа дека по пат на јавен конкурс ќе се уреди локацијата позната како поранешна „Треска".

19 Февруари 2020 - 10:53

Македонската државјанка, која со посредство на македонските амбасади во Пекинг и Париз, беше евакуирана од кинескиот град Вухан и помина 14 дена во карантин во Франција се наоѓа во одлична здравствена состојба и поседува соодветен сертификат дека не е инфицирана со коронавирусот.

17 Февруари 2020 - 14:47

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе