Скопје

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на капиталниот проект за брз автобуски превоз (БРТ) во Скопје, поточно „автобуско метро" или „трамвај на тркала", соопштија денеска градските власти.

11 Април 2021 - 12:03

Моментот е ургентен, крајно ургентен затоа што очигледно се работи за еден бизнис-проект со вулгарен профит за којшто се сoгласува и државниот врв и градската управа, па може да се сомневаме и во локалната самоуправа во Општина Центар, која денес очекувам да го прати барањето за суспензија на важечкиот план од 2012 година, декадентен, надминат, некоординиран со ГУП и таа суспензија да биде одобрена. Ова е дел од изјавата за Самопрашај на архитектот Даница Павловска-Циги, поранешната претседателка на Асоцијацијата на архитекти за планираните градби пред хотелот Холидеј ин во центарот на Скопје.

10 Април 2021 - 22:04

Како последица од коронавирус на 59-годишна возраст почина фотографот на МНР Драган Тодоровски. Тој од 1996 година беше вработен во Министерството за надворешни работи (МНР) како официјален фотограф, кој во периодот до 2010 е хроничар на најзначајните надворешно политички активности на македонската држава. Во периодот од 2015 до 2018, престојуваше во дипломатска мисија во Кралството Норвешка, извршувајќи ја функцијата вршител на должност во Амбасадата на Република Македонија во Осло.

09 Април 2021 - 19:33

Град Скопје и оваа година продолжува со доделување субвенции на граѓаните за набавка на инвертер клима уреди за загревање, како и за субвенционирање на домаќинствата и на други субјекти за чистење на оџаците. Деновиве ќе биде распишан јавниот повик за субвенции на кој ќе можат да аплицираат сите оние што набавиле инвертер клима уреди почнувајќи од 01.01.2021 година.

09 Април 2021 - 11:15

Без јавна дебата и спротивно на основните урбанистички правила за пристоен живот во Општина Центар тече постапката за изградба на висококатници на парцелата спроти „Холидеј ин“. Направена е пресметка за износот на комуналии што фирмата-инвеститор „Обновители“ на бизнисменот Зоран Антиќ и МПЦ-ОА треба да им го плати на Општина Центар и на Град Скопје. Станува збор за околу 150 милиони денари (2,4 милиони евра). Од вкупната сума, 60 отсто или околу 1,4 милиони евра ќе легнат на сметката на Град Скопје, а останатите 40 отсто (1 милион евра) ќе завршат во касата на Центар.

09 Април 2021 - 08:18

Деталните урбанистички планови што вчера беа предмет на јавна расправа во Општина Гази Баба уште не се доставени на мислење до Град Скопје, вели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој додава дека неговиот став е дека во главниот град воопшто не е потребна тешка индустрија. Јавната презентација за три Детални урбанистички планови во Општина Гази Баба за делот на Железара заврши со голема расправија во исполнетата општинска сала. Екологистите тврдат дека со ДУП-от се предвидува тешка загадувачка индустрија, а тие добија поддршка од дел од советниците.

07 Април 2021 - 12:46

По вчерашната одлука на Владата за зголемување на полицискиот час, автобусите на ЈСП Скопје од денеска ќе возат до 20 часот, кој од денеска ќе трае од 20 до 5 часот наутро. Од претпријатието велат дека билетарниците и центрите за персонализација ќе работат до 18.30 часот.

06 Април 2021 - 15:18

Има ли поголем пи-ар на затегнатите  македонско-бугарски односи од решението на скопскиот градоначалник Петре Шилегов да се урива бугарска инвестиција од над 1,2 милиони евра без да се чека на каква било судска одлука за тоа, се вели во реакцијата на Жарко Миленковски од фирмата Сервис емус, инвеститор на галијата во Вардар кај Градскиот трговски центар во Скопје. Вчера Шилегов најави дека почнува отстранувањето на галијата.

06 Април 2021 - 09:39

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека официјалните лица од ЈСП немаат надлежност да казнуваат лица кои во јавниот превоз не носат маски, туку само оние кои немаат билет за превоз. Тој вели дека автобусите се исполнети до 75 проценти од предвидените места за патници.

05 Април 2021 - 13:58

Градот Скопје соопшти дека почна да ја отстранува првата од трите галии во коритото на реката Вардар, онаа поставена во непосредна близина на хотелот „Холидеј ин". Демонтажата ќе ја вршат екипите на ЈП „Улици и патишта" во наредните неколку недели, и тоа на трошок на фирмата која досега управуваше со галијата во својство на должник во извршната постапка. 

05 Април 2021 - 13:42

Со летниот ред на летање се враќаат повеќето од авиолиниите што беа запрени во 2020 година со затворањето на аеродромот во Скопје. Станува збор за голем број линии на авиокомпанијата Визер, како и на рутата Скопје-Варшава на полски ЛОТ. Најавени се и чартер летови од Скопје до Анталија во Турција за периодот од мај до октомври од пет авиокомпании. Ваквите најави се очекува да го зголемат бројот на патници, којшто, како и во минатата година по стартот на пандемијата, така и во првите два месеца од годинава бележи пад од 70 проценти во однос на истиот период лани. Сепак, натамошниот развој на воздушниот сообраќај ќе зависи од одлуките на владиите поврзани со ковид-пандемијата.

04 Април 2021 - 08:53

Град Скопје поведе постапка до Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски за прекршување одредби од склучен договор исплатен од Буџетот на градот за водење политичка кампања за локални избори. Постапката е поведена минатата недела.

03 Април 2021 - 13:04

Католиците утре го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во државава централното одбележување ќе се одржи вечер во 19 часот во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде ќе има Воскресна света литургија.

03 Април 2021 - 10:24

Поради најавен протест за пресудата за случајот „Монструм“ и изменет сообраќаен режим и блокада на дел од улиците во главниот град, ЈСП соопшти дека се направени измени во голем дел од автобуските линии. 

02 Април 2021 - 12:03

„Утре (02.04.2021 - петок) со почеток од 13.30 часот најавен е протест, кој ќе започне од паркот во Чаир, а ќе продолжи до зградата на Владата на Република Северна Македонија. Од тие причини, СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот, па од 13.30 часот до завршување на протестот етапно ќе бидат затворени за сообраќај следните улици: делови од улиците „Христијан Тодоровски Карпош", „Џон Кенеди", „Цветан Димов", како и бул.„Крсте Мисирков", бул.„Гоце Делчев", дел од ул.„Филип Втори', дел од булеварите „Илинден", „ВМРО" и „Климент Охридски", информираат од МВР.

01 Април 2021 - 17:10

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе