Земјотрес од 3,2 степени во Маврово

Рано утрово во 1.36 часот во Маврово беше регистриран земјотрес од 3,2 степени според Европската макросеизмичка скала. Епицентарот бил на длабочина од 1 километар, 13 километри југозападно од Гостивар, во мавровскиот регион.

Четири часа претходно, вчера во 21.03 часот, во истиот регион беше регистриран послаб земјотрес со магнитуда од 2,1 степени.

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе