Во притвор осомничениот за кражба на уметнички слики од „Матица ексклузив“

Полицијата од ПС Центар вчера го уапсила 33-годишниот Е.Д. од Скопје и му е одреден притвор. По него се трагаше со локална потерница поради основано сомнение дека на 26 и 27 јуни 2022 сторил две тешки кражби на уметнички слики од Павле Кузманоски во книжарницата „Матица ексклузив", на ул.„Ѓуро Стругар" во Скопје.

„Дел од украдените уметнички слики се пронајдени и вратени на сопственикот. Е.Д. е задржан во Полициска станица Центар и во координација со јавен обвинител против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „тешка кражба", казниво по член 236 од Кривичниот законик, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор“, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ на 27 јуни информираше дека два дена по отворањето на изложбата на слики од уметникот Павле Кузманоски, биле украдени 16 негови ретки дела во маслена техника, пастели, акварели и цртежи во туш на тема урбани пејзажи создадени во изминатите 60 години.

„По големата кражба во седумдесеттите години на минатиот век на делото на Пикасо од Музејот на современа уметност во Македонија, денес сме сведоци на кражба и на исклучително вредни уметнички дела од нашиот голем сликар“, соопшти „Матица ексклузив" во понеделникот.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе