Време

Сончево со умерена облачност

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во крајните североисточни делови облачно со слаб снег. Попладне претежно сончево. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието и во источните делови.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 6Целзиусови степени, Маврово 0, Охрид 6, Битола 4, Крива Паланка 1, Берово  2, Кавадарци 6, Дојран 9.

Утре времето ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Максималните дневни температури ќе се движат од 1 до 9 степени.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе