Време

Сончево со температури до 31 степен

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 30 Целзиусови степени, Маврово 20. Охрид 24, Битола 28, Крива Паланка 27, Берово 24, Кавадарци 30, Дојран 31.

Утре времето ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална блачност. Кон крајот на денот во северните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 21 до 32 степени.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе