Време

Сончево со слаба утринска магла

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево, во утринските и во претпладневните часови по одделни котлини со појава на слаба магла.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 10 Целзиусови степени, Маврово и Кавадарци 12, Охрид, Битола и Крива Паланка 13, Берово 14, Дојран 18.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, која во текот на денот ќе се зголемува. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Дневните температури ќе се движат од 10 до 16 степени.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе