Време

Сончево со мала до умерена облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во западните делови каде што ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 19 Целзиусови степени, Маврово 11, Охрид и Крива Паланка 16, Битола 18, Берово 15, Кавадарци и Дојран 22.

И утре ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, поизразен вдолж Повардарието. Дневните температури ќе се движат од 11 до 20 степени.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе