Време

Сончево и топло, УВ индексот ќе биде 9

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и во вечерните часови во северените делови ќе има изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. УВ индексот ќе биде 9.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 34 Целзиусови степени, Маврово 24, Охрид 27, Битола 32, Крива Паланка 29, Берово 28, Кавадарци 34, Дојран 36.

Утре времето ќе биде сончево и многу топло со умерена локална облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневните температури ќе се движат од 26 до 38 степени.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе