Време

Сончево и топло, утре дожд

И денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 9, а дневните температури ќе се двиѓат од 25 до 37 Целзиусови степени.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 33 степени, Маврово 25, Охрид 29, Битола 32, Крива Паланка 30, Берово 29, Кавадарци 35, Дојран 37.

Утре времето ќе биде променливо облачно, нестабилно и посвежо на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 20 л/м2). Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со силни електрични празнења, појава на град и засилен ветер

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе