Време

Сончево и топло, попладне нестабилна облачност и локален пороен дожд

Времето во Македонија и денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, наместа со услови за појава на невреме. 

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 33 Целзиусови степени, Маврово 26, Охрид 30, Битола 32, Крива Паланка и Берово 29, Кавадарци 35, Дојран 37.

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, на места засилен северен ветер. УВ индексот ќе биде 9, а дневните температури ќе се движат од 27 до 37 степени.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе