Слаб земјотрес меѓу Куратица и Опеница во охридскиот регион

Слаб земјотрес утрово е регистриран во охридскиот регион, со епицентар меѓу селата Куратица и Опеница.

Куратица

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот се случи во 9.04 часот со Рихтерова локална магнитуда ML2.1 и интензитет од три  степени според Европската макросеизмичка скала, а беше почувствуван од населението во Охрид и околината, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот бил на 98 km југозападно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Охрид.

Легенда под Главна слика

Куратица

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе