Време

Синоќа најмногу дожд наврна во Гевгелија, Дојран и Демир Капија

Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во Гевгелија и во Дојран, каде се измерени 23 литри на метар квадратен, како и во Демир Капија – 18 литри на метар квадратен и 12 во Скопје-Петровец.

По нив, според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), следат Берово со 9, Тополчани – 8, Крива Паланка и Скопје – Зајчев Рид – 6, Битола и Попова Шапка – 4, Виница – 3, Тетово, Пожаране, Маврово и Струмица – 2 и Прилеп со 1 литар на метар квадратен.

УХМР за денеска претпладне најавува променливо облачно со слаб локален дожд, претежно во југоисточните делови. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 27 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје во утринските часови променливо облачно, во текот на денот сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 26 степени. 

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе